Expozice zachycuje historický vývoj na území města Náchoda a v náchodském regionu od nejstarších doložitelných projevů života pravěkých lidí v mladém paleolitu, kdy u pozdějšího Náchoda na Plhově na sklonku poslední doby ledové táboří lidé magdalenienské kultury, zvaní také lovci sobů. Expozice dokládá také vznik a počátky měst a městeček Jaroměře, Náchoda, Broumova, Police nad Metují, České Skalice i Hronova. Návštěvník zde shlédne mnoho dalších zajímavých expozic.
VíceI. okruh: V prvním poschodí se nacházejí salóny z období klasicismu, empíru a biedermeieru. Společenské a soukromé prostory svým vybavením připomínají dobu největší slávy Ratibořic, kdy zde sídlila Kateřina Vilemína, vévodkyně Zaháňská, a hostila zde významné osobnosti z řad politiků a umělců . Jsou zde zastoupeny kvalitní malířské práce od 16. do 19. století a uplatňuje se kolekce evropského porcelánu a skla. II. okruh: Interiéry v přízemí jsou zařízeny nábytkem z druhé poloviny 19. století, který doplňují rodové podobizny Schaumburgů a dánských králů, kolekce dánského porcelánu, anglické kameniny, grafických listů a soubor osobních předmětů příslušníků rodiny.
VíceMuzeum se nachází ve více než sto let staré výtopně parních lokomotiv. Mezi exponáty najdete osm parních lokomotiv, nejstarší pochází již z roku 1873, unikátní ozubnicovou lokomotivu z roku 1901, elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916, motorové lokomotivy, inspektorskou autodrezínu Tatra, železniční nákladní, osobní vozy a mnoho dalších.
VícePodzemní chodby pevnosti Josefov byly součástí jejího obranného systému a dnes jsou největší turistickou atrakcí města Jaroměře. V době svého vzniku – v 18. století – představovaly asi nejrozsáhlejší podzemních komplex v Evropě, byly dlouhé téměř 45 km. V lapidáriu jsou instalovány originální plastiky světců, které v letech 1723–1727 vytvořila umělecká dílna genia barokního sochařství Matyáše Bernarda Brauna. Pocházejí z mariánského sloupu na náměstí v Jaroměři. Lapidárium je v dubnu a říjnu zavřeno.
VíceHistorické interiéry připomínající období 17. a 18. století, zejména třicetileté války, kdy Náchod vlastnil císařský vojevůdce Ottavio Piccolomini.
VíceTradičně pojatá expozice dějin města a okolí. Benediktinský klášter ze 13. stol., přestavěný barokně za účasti K. I. Dienzenhofera. Zrušen Josefem II., obnoven v 19. století. Muzeum města Police nad Metují – 750 let založení města Police nad Metují, v tzv. Laudonově sálu výstava selského nábytku. Reprezentační pokoje opata a kaple. V sousedství kláštera raně gotický kostel Nanebevzetí P. Marie.
VíceRoubená lidová architektura z konce 18. století s nepůvodním zařízením pekařství a lidovým nábytkem. V tomto domku spisovatel prožil své dětství a vracel se sem o prázdninách za studií na gymnáziu v Hradci Králové a na pražské univerzitě. Domek byl také svědkem jeho prvních literárních úspěchů.
VíceTento tzv. Malý okruh přístupný bez doprovodu průvodce nabízí návštěvníkům prohlídku obranné věže s hladomornou, prostor středověkých sklepů se studnou a klidné posezení na vyhlídkové terase nad městem.
VíceVystavené obrazy netvoří soubornou výstavu ani nejsou retrospektivou některého z jeho tvůrčích období. Mají připomenout malířovo opravdové a srozumitelné dílo, vzniklé z citlivého vnímání půvabu české přírody a krajiny a z upřímného vztahu k životu prostého člověka.
VícePozůstatky raně gotické tvrze jsou přístupné, tvoří závěr prohlídky maloskalického muzejního areálu. Konzervovaná a stavebně přízpůsobená ruina nabízí představu o dispozici kolonizační tvrze.
Více
© 2025 Staré Ždánice, Kontaktovat webmastera, Mapa stránek, Prohlášení o přístupnosti
ANTEE s.r.o. - Tvorba webových stránek, Redakční systém IPO